ארתרוסקופיה מהי

ארתרוסקופיה מהי

המונח ארתרוסקופיה מורכב משתי מילים שמשמעותן: ארתרו – מפרק, סקופ-להסתכל, כלומר, הסתכלות לתוך המפרק, כגון: ברך, כתף, קרסול, מרפק וכדומה.

מי שפיתח את הטכניקה של הארתרוסקופיה הוא "ווטנבה" Watanabe מיפן שהחל בהסתכלות לתוך המיפרקים בשיטה זו כבר בשנת 1970. הטכניקה הובאה לארה"ב בשנת 1972 ומשם כבשה את אירופה וישראל.

בטכניקה המודרנית מחדירים דרך חתך זעיר צינורית מתכתית בקוטר של 4 מ"מ שבתוכה סיב אופטי המעביר את התמונה למצלמת וידאו קטנה מגודל אגרוף המחוברת לצידה השני של הצינורית. מצלמה זו מעבירה את התמונה מתוך המפרק למסך (מוניטור) כאשר המנתח עומד אל מול המסך ומבצע את הניתוח דרך חתך זעיר נוסף בקוטר של 4-5 מ"מ. דרך פתח נוסף זה, מוחדרים מכשירים ניתוחיים שונים.

לצורך שיפור איכות התמונה יש להרחיב את המפרק על ידי החדרת נוזל פיזיולוגי הנקרא "סיילן" Sailan. 

הנוזל מוחדר למפרק דרך צינורית המתכת הדקה. בשנים האחרונות משתמשים במשאבה הדוחסת את הנוזל בלחץ הנקבע על ידי המנתח. 

הכנסת הנוזל מונעת דימום פנימי היות ולחץ הנוזל גבוה ולפיכך הדימום נמנע. שאיבת הנוזל דרך פתח נוסף, מאפשרת שטיפה של המפרק והוצאת פיסות רקמה וסחוס.

בשנים האחרונות, התפתחה הטכניקה של הארתרוסקופיה בצורה כזו המאפשרת לבצע ניתוחים מורכבים ומסובכים במפרקים השונים: ברך, קרסול, כתף, מרפק ומפרק הירך.

ניתוחים שונים כגון: תפירת קרעים במניסקוס, שחזור רצועות הברך והכתף, השתלת סחוס וכדומה.

טכניקה זו פותחה לראשונה עבור רפואת הספורט, כיוון שהספורטאים זקוקים לטיפול זמין ומהיר במטרה להחזירם בזמן הקצר ביותר לפעילות ספורט מלאה. 

במשך השנים הוחלט להיעזר בטכניקה זו גם בניתוחים של שאר האוכלוסייה, הדורשת ובצדק, לקבל את הטיפול הטוב ביותר, בדומה לספורטאים המקצוענים.

כיום מהווים הספורטאים רק כ-12% מכלל המטופלים במרכזים המיוחדים לטיפול בפגיעות ספורט. וכלל האוכלוסייה יכול להינות מטכניקות מודרניות אלה.

נכתב ע"י ד"ר רפי טיין – מומחה בכירורגיה אורתופדית. אבחנה וטיפול בפגיעות ספורט. ניתוחים בארתרוסקופיה של המפרקים וניתוחים משולבים, מנהל המרכז הישראלי לרפואת ספורט ושיקום