פגיעות ברצועות בברך – הדרכת מטופל

פגיעות ברצועות בברך – הדרכת מטופל

ברך היא המפרק הגדול ביותר בגוף והוא חיוני לתנועה. היציבות של הברך תלויה בעיקר ברצועות ושרירים מסביב. אי לכך פגיעות ברצועות הברך נפוצות. שתי קבוצות שונות של רצועות בברך מעניקות לה יציבות: רצועות צולבות ורצועות צדדיות.

רצועות צולבות Cruciate

רצועות צולבות ממוקמות בתוך מפרק הברך ומחברות את עצם הירך (femur) לעצם השוק (tibia).  הן פועלות כמו חבלים קצרים אשר מחזיקים עצמות של מפרק הברךביחד בצורה הדוקה כאשר הרגל כפופה או ישרה.  זה נחוץ עבור התנועה התקינה של מפרק הברך. הרצועות הצולבות נקראות כך משום שהן ממוקמות בברך באופן שיוצר מבנה של "X". מקורו של המונח cruciate ממילה לטינית crux שפירושה "הצלבה"

 הרצועה הממוקמת בחלק הקדמי של הברך היא הצולבת הקדמית anterior cruciate ligament (ACL).  הרצועה שממוקמת בחלק האחורי של הברך היא הצולבת האחורית posterior cruciate ligament (PCL).

פציעות ACL

גורם

ACL   מונעת מעצמות השוק הזזה קדימה מתחת עצם הירך.

ACL:  יכולה להיפגע בכמה מקרים:

שינוי כיוון במהירות

עצירת פתאומית

האטה בעת הריצה

נחיתה מהקפיצה

חבלה ישירה או התנגשות, כמו בכדורגל

הסימפטומים

כאשר נפגע ה- ACL שלך, ייתכן שלא תרגיש כאב באופן מיידי. אם זאת, ייתכן שתשמע רעש ניתוקpop , ואתה עשוי להרגיש את הברך.

תוך 2 עד 12 שעות הברך תתנפח, ואתה תרגיש כאב כאשר אתה מנסה לעמוד. שים קרח כדי לטפל בנפיחות ותרים את הברך עד שתוכל להפגש עם מנתח אורטופד.

אם תלך או תרוץ  עם ACL  פגוע, , אתה עלול לגרום נזק לסחוס הברך (cushioning cartilage) בברך שלך. לדוגמא, אם תניח את הרגל ולאחר מכן תסובב את הגוף, עצם השוק עשוי להישאר במקומו בזמן שעצם הירך מעליו ינוע  עם כל הגוף.

אבחון

אבחון של פציעת ACL מבוסס על ההיסטוריה והבדיקה גופנית יסודית של הברך של החולה.

הבדיקה עשויה לכלול מספר טסטים כדי לראות אם הברך נשארת במקומה כאשר הלחץ מופעל מכיוונים שונים. האורטופד שלך יכול  להזמין צילום רנטגן ו-MRI של הברך.

טיפול

קרע חלקי של ACL   עשוי לא להצריך טיפול כירורגי. קרע שלם היא פציעה יותר חמורה. קרעים שלמים במיוחד אצל ספורטאים צעירים עשויים להצריך  שיחזור.  שני סוגי הטיפולים, כירורגי ושמרני זמינים עבור פציעת ACL.

טיפול שמרני

           טיפול שמרני עשוי להיבחר לפי גיל החולה (למשל צעיר או מבוגר) או רמת פעילות נמוכה באופן כללי. הוא עשוי להיות מומלץ אם היציבות הכוללת של הברך תקינה. הטיפול שמרני כרוך בתוכנית של חיזוק השרירים, לעתים קרובות בשימוש במקבע ברך במצבים מסויימים כדי לספק יציבות. הפעילויות עלולות לשתנות על מנת להגביל תנועות חותכות או סיבוביות. פיזיוטרפיה מומלצת לעתים קרובות.

טיפול כירורגי

הטיפול הכירורגי הוא בדרך כלל ארטרוסקופי.הניתוח כרוך בשיחזור של רצועה פגומה באמצעות גיד של החולה, כגון hamstring tendon  או. patellar tendon   לפעמים משתמשים בשתל מהמת cadaver tendon . בהמשך הניתוח החולה עובר תוכנית שיקום נרחבת לצורך חיזוק השרירים ושיחזור ניידות מלאה של המפרק.

  פציעות PCL

גורם

תפקידה של הצולבת האחורית (PCL) הוא למנוע מעצם השוקה (TIBIA) לשקוע אחורה.  כשהצולבת האחורית נפגעת, עצמות הברך עלולות להשתפשף זה בזה, מה שיכול להוביל לשחיקה וקריעה של הסחוס הברך ולמחלה ניוונית מוקדמת.ארטריטיס בברך.

PCL  לא נפגע לעתים תכופות כמו ACL.  אך עלולה להפגע בכמה מקרים:

משיכה או מתיחת של הרצועה (PCL sprain)

מכה לחלק הקדמי של הברך, כגון מכה ללוח המחוונים בזמן תאונת רכב

צעד כשל (מעידה)

הסימפטומים

לחולים עם פציעות PCL  לעתים קרובות בתסמינים פחות ברורים ולרוב אינם סובלים מחוסר יציבות הברך.

אבחון

אבחון של פציעת PCL   מבוסס על בדיקה פיזיקלית יסודית של הברך. הבדיקה עשויה לכלול מספר מבחנים ספצייפים על מנת כדי לברר האם הברך נשארת במקומה כאשר הלחץ מופעל מכיוונים שונים.

האורתופד יזמין בדרך כלל צילום רנטגן והמשך MRI

טיפול

מאחר ולחולים עם פגיעת PCL  לעתים קרובות אין סימפטומים של חוסר יציבות הברך, לא תמיד קיים צורך בניתוח. ספורטאים רבים חוזרים לפעילות משמעותית אחרי השלמה של תוכנית שייקום מומלצת. זה נכון במיוחד לגבי קריעות חלקיות של PCL

אם זאת, כאשר פציעת PCL מובילה לאי יציבות, תסמינים קלינים שונים וכאב,  יש צורך בניתוח כדי לשחזר את הרצועה. תפקודה של הברך לאחר הניתוח טוב למדי לעתים קרובות.

Collateral Ligaments

הרצועות הצידיות Collateral Ligaments ממוקמות בצד הפנימי (MCL) וצד החיצוני (LCL) של מפרק הברך. MCL  מחבר את עצם הירך אל שוקה ומעניק יציבות לצד הפנימי של הברך.  LCL מחבר את עצם הירך לעצם השוקית (fibula) ומייצב את הצד החיצוני.

Collateral Ligament Injuries

פציעות ל-MCL בדרך כלל נגרמות על ידי חבלה בצד החיצוני של הברך ומלווים בכאב חד בצד הפנימי של הברך. LCL  נפגע לעתים רחוקות אך עלול לשלב פגיעות משמעותיות אחרות כמו פגיעה במספר רצועות או פריקת ברך.

טיפול

אם ל-MCL יש קרע חלקי טיפול שמרני בדרך כלל עובד.:

השאר את הברך במנוחה כדי לתת לרצועה זמן להחלים.

אפשר לשים קרח שתיים או שלוש פעמים ביום למשך 15  עד 20  דקות בכל פעם.

לכבוש את הברך כדי להקטין את הנפיחות- ייתכן ותצטרך תחבושת או

חלק גדול מהמטופלים זקוק למקבע ברך לתקופה של 4-6 שבועות

להרים את הגפה במידת האפשר.

כמו כן כדאי להתייעץ עם הרופא שלך לגבי קורס תרגילי שיקום בבית ומכון פיזיוטרפיה. 

אם collateral ligament  קרוע לגמרי או קרוע באופן כזה שלא ניתן לרפא, ייתכן שיהיה צורך בניתוח.  הטיפול עלול להביא לתוצאות טובות עם חזרה ליציבות הברך טובה.  לאחר שיקום מוצלח אנשים רבים מחדשים רמות פעילות קודמות.

שיקום

תוכנית לשיקום דרושה במקרה  של cruciate  או collateral פציעה.

רוב תוכניות השיכום כוללות:

תרגילים לשחזר גמישות

מקבע ברך לשליטה בתנועת המרפק

תרגילים כדי לחזק את שרירי הירך בחלק הקדמי של בירך. חיזוק השריר נחוץ כדי להעניק למפרק הברך תמיכה ויציבות ככל האפשר כאשר המשקל מופעל עליו.

תרגילים נוספים על אופני כושר עם מושב גבוה ואחריהם תרגילי שרירי הירך  quadriceps 

ההתקדמות שלך והיכולת של הברך לתפקד כברך רגילה יקבע כמה זמן אתה חייב להשתמש בקביים  והתמך.

# הטופס מיועד לנשים וגברים