קרע במניסקוס

קרע במניסקוס

המניסקוס (meniscus) הוא אחד החלקים הפגיעים ביותר של הברך, הוא כמו כרית אלסטית ממוקמת במקום של חיבור העצמות העיקריים. במבנהו מתעקם המניסקוס כמו האות C מבפנים ומבחוץ של כל ברך.
Meniscus, כרקמה חזקה, מסייע למפרק הברך לשאת משקל, להחליק ולפנות לכיוונים רבים. הוא גם מונע מעצמות הברך להשתפשף זו בזו. 

ספורטאים העוסקים בסוגי ספורט של מגע (כדורגל) או ללא מגע (טניס) עשויים לקרוע את meniscus תוך כיפוף הברך, סיבוב ,חיתוך,והאטה בהדרגה. אנשים יכולים לפגוע ב- meniscus ללא כל טראומה מאחר ורקמת הסחוס נחלשת ונשחקת לאורך זמן ועל ידי כך מגיעה לשלב של קרע מתנוון. 

הסימפטומים

אתה עלול לחוות תחושה של "קליק" בעת הקרע של meniscus . רוב האנשים עדיין יכולים ללכת על הברך הנפגע, וספורטאים רבים ממשיכים לשחק עם הקרע. כאשר הסימפטומים של דלקת מתחילים הברך בדרך כלל כואבת ותפוסה. במשך מספר ימים אתה עשוי לחוות:

• קשיון ונפיחות 

• כאב בקו המפרק 

• הצטברות נוזלים ("מיים בברך")

• תפיסה או נעילה של הברך 

• קריסת ברך 

ללא טיפול, חלק של meniscus עשוי להשתחרר,ולהיסחף לתוך המפרק, ועל ידי כך לגרום לו להחליק, להתנפץ או להינעל. הברך נתקעת לעתים קרובות בזווית של 45 מעלות, עד שהיא מופעלת באופן ידני או בדרך אחרת. אם אתה חושב שיש לך קרע ב- meniscus, גש לרופא שלך מיד לצורך אבחון וטיפול יעודי.

אבחון

ככל הנראה יהיה עליך לעשות צילום רנטגן (radiographs) כדי לשלול אוסטאוארתריטיס או סיבות אפשריות אחרות של הכאב בברך. הרופא שלך עשוי להשתמש ב- MRI כדי לקבל מבט טוב יותר של רקמות רכות של מפרק הברך שלך. 

קרע של מניסקוס נגרם בדרכים שונות. הסוגים הנפוצים הם: flap tear, torn horn, bucket handle tear, transverse tear

טיפול

טיפול ראשוני של קרע במניסקוס בדרך כלל שמרני.

טיפול שמרני

טיפול שמרני כולל נוסחה בסיסית של: מנוחה, קרח, קומפרסים והרמה בשילוב עם תרופות נגד כאבים. אם את הברך יציבה ולא ננעלת , הטיפול שמרני עשוי להיות כל מה שדרוש לך. כלי דם מזינים את הקצוות החיצוניים של המניסקוס המעניק לחלק הזה פוטנציאל הריפוי בעצמו. קרעים קטנים על הקצוות החיצוניים עשויים להפוך ללא סימפטומים עם הזמן. 

טיפול כירורגי

בהתאם למיקום והגודל של הקרע, ו/או הברך הופכת כואבת, קשה או ננעלת, ייתכן שיהיה צורך בניתוח arthoroscopic. בהתאם לסוג הקרע, בין אם יש לך גם רצועה צולבת קדמית קרועה, גיל שלך וגורמים אחרים , הרופא שלך עשוי להשתמש ב- arthroscope כדי לקצץ בחלקים הפגומים של רקמת הסחוס או לתקן את המניסקוס.