רפואת ספורט

רפואת ספורט

רפואת ספורט

רפואת ספורט – מונח בו אנו נתקלים מידי יום באמצעי התקשורת השונים. רפואת ספורט כוללת כמעט את כל תחומי הרפואה המודרנית המטפלת בכלל האוכלוסייה.

מניעה – מטרת רפואת ספורט לתת את הכלים לצורך מניעת פגיעות גופניות הנובעות מפעילות לא נכונה הן במינון והן באופן הפעילות. חשובה הדרכה של המתאמנים בשיטת "סרגל המאמצים" והתאמת פעילות גופנית לכל אחד על פי יכולתו.

אבחנה – הצוות הרפואי והפרה-רפואי תפקידו לאבחן את הפגיעות הגופניות כאשר הן בשלב ההתחלתי ובכך למנוע סיבוכים עתידיים. האבחנה המוקדמת נעשית בשיתוף צוות המאמנים והמדריכים האמורים להתריע וליידע את המתאמן על סימנים מוקדמים המצביעים על פציעה בהתהוות, העלולה להחמיר אם ימשיך המתאמן בשגרת האימונים ללא הכוונה מקצועית.

הטיפול – אבחנה מוקדמת תביא לקיצור משך הטיפול. באותם המקרים בהם הבעיה הרפואית חמורה יותר, הטיפול השמרני הכולל פיזיותרפיה ושיקום עשוי להביא להחלמה מלאה. רק במקרים חריגים יש לשקול את הטיפול הניתוחי.

עד סוף שנות ה – 70 הותאמה רפואת הספורט בעיקר לספורטאים המקצוענים. ההתפתחות המרשימה לטיפול בספורטאים המקצוענים, הביאה את הידע והטכנולוגיה גם לתחומים נוספים של טיפול בפגיעות גופניות כתוצאה מפעילות גופנית בשעות הפנאי, תאונות עבודה ותאונות דרכים.

הפעילות הגופנית תורמת לא רק לשיפור איכות החיים, עקב הרגשה טובה יותר של המתאמנים, אלא גם תורמת למניעת מחלות לב, סוכרת, יתר לחץ דם, עודפי שומנים בדם ובעזרת דיאטה מתאימה, גם להפחתה במשקל ולמניעת השמנה.

רפואת ספורט – למי נועדה?

ספורטאי מקצוען – לספורטאי זה נדרשת מערכת השומרת על בריאותו ועוקבת בקפדנות אחריו בכל התחומים. איתור פציעות בשלבים ההתחלתיים ימנעו מהספורטאי המקצוען, הפסד של ימי אימונים, תחרויות והפסד השתכרות. 

במקרה של פציעה, טיפול אינטנסיבי, שמרני בפיזיותרפיה, שיקום והזרקות PRP . השלמת הטיפול בעזרת תזונה נכונה. 

כאשר הפציעה חמורה, תידרש התערבות ניתוחית על ידי צוות מקצועי ומיומן.

ספורטאי חובב – בשנים האחרונות גוברת המודעות לעיסוק בספורט בשעות הפנאי בקרב חלק נכבד מהאוכלוסייה. העיסוק בספורט חובבני כולל תחומים רבים כגון: ריצה, רכיבה על אופניים, שחיה, פעילות בחדר כושר – עיסוק לא מבוקר בכל אלה עלול לגרום לפציעות בדרגות שונות.

תפקידה של רפואת ספורט לטפל בפציעות אלה ולתת את הכלים הטובים ביותר לספורטאי החובב למניעת החמרת הפציעה, מניעת פציעות נוספות וחזרה מהירה לפעילות ללא סיכונים מיותרים.

שיטות הטיפול, בדומה לספורטאים המקצוענים, כוללות טיפולי פיזיותרפיה ושיקום והתערבות ניתוחית במקרים של פציעה חמורה יותר.

ילדים ונוער – פעילות ספורט במסגרת קבוצות מאורגנות ובחוגים שונים שכיחה למדי. פציעות בקרב ילדים ונוער נמצאת בשכיחות נמוכה יחסית לאוכלוסיה הבוגרת. יחד עם זאת אצל הילדים, חשיבות האבחנה המוקדמת חשובה לעין ארוך מאחר ואיתור מוקדם של הבעיה ומתן טיפול פיזיותרפי מוקדם עם הדרכה נכונה, יאפשרו לילד לחזור לפעילות מלאה במהרה. אצל ילדים ונוער קצב ההחלמה גבוה בהרבה מזה של האוכלוסייה הבוגרת.

במרכז הישראלי לרפואת ספורט ושיקום, צוות רפואי המומחה בין השאר בטיפול בפגיעות ספורט אצל ילדים.

קבוצת "הגיל השלישי" – בשנים האחרונות החלה תופעה של פעילות גופנית הולכת וגוברת בקרב קבוצת "הגיל השלישי". פעילות כגון: הליכה, שחיה, טניס, חדר כושר וטיולים. לאוכלוסיה זו דרושה השגחה מיוחדת כיוון שסכנת הפציעה בפעילות גופנית לא מבוקרת גבוהה במיוחד.

יש חשיבות ניכרת להתאמת הפעילות הגופנית בהתאם לגיל, משקל, גמישות המפרקים וחוזק השלד.

יש כמובן להתחשב בהיסטוריה הרפואית וביכולת לב-ריאה, כל זאת בתיאום עם רופא המשפחה.